שרים במדים

דמויות מפתחאריה לבנון

תאריך לידה: 29/08/1932
תאריך פטירה: 31/10/2023
להקה: להקת פיקוד המרכז
תפקיד: מדריך מוזיקלי

אריה לבנון (וייסמן) היה מוזיקאי, מנצח, מלחין, מעבד ומנהל מוזיקלי.

הוא נולד בשנת 1932 בעיר פוקשאן ברומניה בשם לאון וייסמן, במשפחה בת שני ילדים, למד בבית הספר היסודי היהודי, שם למד עברית ובגיל 11 החל ללמוד נגינה בכינור.
 
ב-1951 עלה אריה לבנון לישראל עם משפחתו, תחילה לשער העלייה, ולבסוף השתקעו ביפו. בגלל הוריו המבוגרים נדחה גיוסו, והוא החל ללמוד הלחנה וניצוח באקדמיה למוזיקה. 
בתום לימודיו ב-1956 הוא התגייס לצה"ל, ושרת כמדריך בלהקת פיקוד המרכז בכמה מתכניותיה. עמו שירתו, בין היתר, עודד תאומי, עודד קוטלר, שייקה לוי, אילי גורליצקי ומרטין מוסקוביץ'. במסגרת הלהקה הוא הלחין את השיר הראשון שלו שהוקלט בישראל, "לא תסדרו את שכמותי" (מ' דן אלמגור).
 
לאורך השנים שימש אריה לבנון כמנהל מוזיקלי בכמה מהתוכניות של הלהקות הצבאיות:
"שמש במדבר" (1963) ו"בפעם ה-18" (1965) של להקת הנח"ל, "תן חיוך" ו"כל הכבוד (1964) של להקת פיקוד הצפון, "צחוק במרכז" (1957), "ככה זה" (1960), "למה כובע" (1963) ו"לא רוצים טובות" (1964) של להקת פיקוד המרכז, ו"זה לא הולך ברגל" (1971) של צוות הווי גולני.
 
אריה לבנון הלחין ללהקות הצבאיות כ-30 שירים, מרביתם ללהקת פיקוד המרכז וללהקת פיקוד הצפון.
 
מאז שחרורו מצה"ל, היה אריה לבנון מדריך מוזיקלי בתוכניתה הראשונה של להקת "בצל ירוק", והלחין כמה משירי התוכנית, מהם בלט השיר "ליפא העגלון". בשנת 1960 הוא התפרסם לאחר שזכה כמלחין וכמעבד במקום הראשון בפסטיבל הזמר והפזמון הראשון עם השיר "ערב בא" (מ' עודד אבישר). בנוסף היה לבנון המנהל המוזיקלי של שלישיית "הגשש החיוור" בתוכניות הראשונות שלה "שמחת זקנתי" ו"תוכנית ד'",
ובין לחניו לגששים בלטו השירים "הדייג", "עונות השנה" ו"שלכת".
 
לבנון גם הלחין למופעים שונים, מהם בלט "צץ וצצה", מופע שירי נתן אלתרמן שעלה בשנת 1969, ובין לחניו בלטו "זמר שלוש התשובות" ו"אוף איזו רוח", עם הבוגרת הטריה של להקת חיל הים, רבקה זוהר.
שיתוף הפעולה שלו כמעבד עם המלחין סשה ארגוב, כלל בין היתר את המחזמר "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" וההצגה "שוק המציאות" שגם הם נכתבו ע"י נתן אלתרמן.
 
אריה לבנון ניהל מוזיקלית וניצח על פסטיבל שירי הילדים, פסטיבל הזמר המזרחי ועוד, וכתב עיבודים לתוכניות טלוויזיה ורדיו רבות. הוא לימד מוזיקה והיה מרצה במכללת לוינסקי לחינוך, וב-2014 הוענק לו תואר יקיר העיר תל אביב יפו. באותה השנה הוענק לאריה לבנון פרס מטעם דירקטוריון אקו"ם על תרומתו הרבה ליצירה הישראלית כמלחין וכמעבד. 
 
אריה לבנון נפטר ב-31 באוקטובר 2023.