שרים במדים

דמויות מפתחחיים חפר (פיינר)

תאריך לידה: 29/10/1925
תאריך פטירה: 18/09/2012
להקה: הצ'יזבטרון , אנשי מפתח
תפקיד: כותב פזמונים ומערכונים

חיים חפר (פיינר) נולד ב-29 באוקטובר 1925 בעיירה סוסנוביץ' שבפולין, בן ליששכר ורבקה פיינר. חפר עלה עם משפחתו ארצה ב-1936 בהיותו בן 11, התגורר עם הוריו ואחותו שרה ברעננה והיה חניך תנועת הנוער 'המחנות העולים'.

ב-1943 התגייס חפר לפלמ"ח (מ.א. 9252) והיה חבר ההכשרה הראשונה בקיבוץ דפנה. בנוסף היה בהכשרה בקיבוצים איילת-השחר ותל-יוסף. הוא שירת בפלוגה ו' ובחוליה היבשתית והשתתף, בין היתר, בהברחתם ארצה של מעפילים בהעפלה יבשתית מסוריה ולבנון דרך גבול הצפון.

בהשראת הספר "כוכב בשמי סין" של הסופר האמריקאי אדגר סנו על עלייתו של מאו טסה טונג, והמספר גם על להקה צבאית שליוותה את מסע צבאו של מאו להשתלטות על סין, פנה חיים חפר ליגאל אלון, מפקד הפלמ"ח דאז, שאישר את הקמת הלהקה בהכירו את חשיבותו של גוף בידור בקרב החיילים.

חיים חפר היה למפקדה של להקת הצ'יזבטרון, להקת הבידור של הפלמ"ח, וכתב את רוב פזמוניה. רבים מפזמונים אלה הפכו להיות מסמלי התקופה, 'רבותי ההיסטוריה חוזרת', 'יצאנו אט', 'הקרב האחרון', 'היי הג'יפ' ואחרים. במקביל, כתב חיים חפר שירים להצגות תיאטרון, והמפורסם ביותר באותה התקופה היה השיר 'דודו', אותו חיבר להצגה בקאמרי 'הוא הלך בשדות' (שבסופו של דבר לא שולב בהצגה) והשיר נמסר לביצועה של 'הלהקה הצבאית המרכזית'.

לאחר שחרורו (ב-1949) המשיך חפר לכתוב ללהקות הצבאיות, והיה מהפורים בכותבי הפזמונים ללהקות עד לשנות השבעים, ביניהם ניתן למצוא את 'דינה ברזילי', 'תותחים במקום גרביים' (להקת הנח"ל), 'השריונים יצאו' (להקת פיקוד צפון), 'הימים האחרים', 'יש לי אהוב בסיירת חרוב' (להקת פיקוד המרכז), 'כאן השריונים', 'לילה בדרום' (להקת גייסות השריון) ואחרים.

חיים חפר כתב שירים ופזמונים לתיאטרון (מטאטא, לי-לה-לו, הקאמרי), לסרטים, ל'בצל ירוק', לרביעיית מועדון התיאטרון, ל'תרנגולים', ל'שלישית גשר הירקון', למועדונים 'תל-אביב הקטנה' ו'החמאם' שהקים עם דן בן-אמוץ, למחזות-זמר ('קזבלן', 'איי לייק מייק') ולמיטב הזמרים, ובהם שושנה דמארי, יפה ירקוני, יהורם גאון ואריק לביא. כמו כן, שיתף פעולה עם בחירי המלחינים, כגון: משה וילנסקי, סשה ארגוב, דובי זלצר, יוחנן זראי ורבים אחרים.

חיים חפר גם כתב טורים קבועים בעיתונות, ביניהם בלט טורו השבועי בעיתון 'ידיעות אחרונות', ובנוסף כתב, ערך וביים מופעים רבים, ושקד על סרטי תעודה המנציחים את פעולות הפלמ"ח, ובשנים 1978-1975 שמש כנספח התרבות של ישראל בחוף המערבי של ארצות-הברית.

חיים חפר הוא חתן פרס סוקולוב, פרס אקו"ם וחתן פרס ישראל לזמר העברי ב-1983.

בראש השנה תשע"ג, נפטר חיים חפר והוא בן 87.