שרים במדים

דמויות מפתח

אלכסנדר סשה ארגוב

תאריך לידה: 05/11/1914
תאריך פטירה: 27/09/1995
תפקיד: מלחין ומעבד

אלכסנדר (סשה) ארגוב (אברמוביץ') הוא גדול המלחינים הישראלים ומהחשובים בזמר העברי, מי שכונה לא פעם 'גרשווין הישראלי'.

סשה ארגוב נולד במוסקבה ב-5 בנובמבר 1914, בן לאם פסנתרנית שהטמיעה בו כבר מילדות את האהבה למוסיקה. בהיותו בן ארבע הוא החל לנגן בפסנתר ובגיל שש החל ללמוד מוזיקה בצורה מסודרת. בסוף שנת 1934 )בגיל עשרים) עלה ארצה, ושנה לאחר עלייתו לארץ החל לחבר מנגינות להצגות מוזיקליות אותם כתב יחד עם ידידו השחקן גרשון פלוטקין (לימים במאי בתיאטרון 'הקאמרי'), הצגות שהזמינו קיבוצים ומושבים לאירועים שונים. עם זאת, הקפיד סשה ארגוב למצוא את פרנסתו לא רק במוזיקה, ועבד כפקיד בבנק לתעשיה (עד 1957) ואח"כ בחנות הספרים הרוסיים 'בולסלבסקי' ששכנה ברח' קינג ג'ורג' בת"א (עד 1980).

בשנת 1945 היה סשה ארגוב מנהלה המוסיקלי של להקת 'אילון', ולאחר גיוסם של חברי הלהקה לצבא בראשית מלחמת העצמאות, הוא ליוה את הופעותיה בפסנתר בתכניתה הראשונה.

גם ללהקת ה'צ'יזבטרון' הלחין סשה ארגוב שירים, ביניהם בלטו 'הרעות', 'השחרור', ו'הפלמ"חניק מחפש את המחר', ובמקביל הלחין גם לשאר הלהקות וצוותי ההווי שפעלו באותה התקופה. חלק מהשירים לא הוקלט מעולם.

מאז קום המדינה הלחין ארגוב מוזיקה לתיאטראות 'המטאטא', 'לי-לה-לו', 'הקאמרי', 'העירוני חיפה', 'הבימה' ואחרים ולמיטב ההצגות כגון 'מלכת שבא', 'שלמה המלך ושלמי הסנדלר', 'אסתר המלכה', 'הנסיכה טורנדוט' ועוד.

הוא גם עבד עם מספר להקות והרכבים ובהם 'בצל ירוק', 'התרנגולים', 'יוסי-חזקי-יונה', 'שוק המציאות' עם יונה עטרי ואילי גורליצקי, ובין השירים ניתן למנות את 'שיר השכונה', 'השמלה הסגולה', 'אדוני השופט', 'האם אמרו לך פעם', 'דינה ברזילי', 'שיר אהבה חיילי' שכתב חיים חפר, 'אליפלט', 'זמר מפוחית', 'שיר משמר', 'שיר ערש' שכתב נתן אלתרמן, 'יוסי ילד שלי מוצלח', 'ככה סתם' שכתב ע. הלל ועוד. לימים הוא כתב מוסיקה גם לסרטי קולנוע כגון: 'הוא הלך בשדות', 'הבן האובד', 'הסיירים' ו'דודה קלרה'.

סשה ארגוב הלחין יותר מ-1,200 שירים שנחשבים ייחודיים בהרמוניה ובמנגינה המיוחדת, שירים המאופיינים בליריות רבה וברגישות גבוהה למילה הכתובה. ללהקות הצבאיות הלחין סשה ארגוב למעלה מ-100 שירים (מרביתם ללהקת הנח"ל) למילותיהם של מיטב המשוררים והפזמונאים, ונחשב למלחין הפורה ביותר של הלהקות הצבאיות.

מספר אומנים-מבצעים מזוהים עם סשה ארגוב: אורה זיטנר, עימה הופיע, הפיקה שני אלבומים משיריו. מתי כספי, שגם עימו הופיע, הפיק אף הוא שני אלבומים משירי סשה ארגוב: 'מתי כספי שר סשה ארגוב' ו'מתתיהו ואלכסנדר', וגם אריק איינשטיין הוציא אלבום המורכב כולו משירי ארגוב בהפקתו של שלום חנוך, שנקרא: 'ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ד' - משירי סשה ארגוב'.

בשנת 1985 קיבל סשה ארגוב את 'פרס יגאל אלון', פרס אותו יזמה 'אגודת דור הפלמ"ח' המחולק על 'מעשה מופת חלוצי', ובשנת 1988 את תואר 'יקיר העיר תל-אביב' ופרס ישראל בתחום הזמר העברי.  

סשה ארגוב נפטר ב- 27 בספטמבר 1995. רבים ראו בכך סיום תקופה בזמר העברי.