שרים במדים

דמויות מפתחמוני אמריליו

תאריך לידה: 28/01/1932
תפקיד: מלחין ומעבד

מוני אמריליו הוא מחשובי היוצרים הישראלים, שרבים משיריו הפכו לנכסי צאן בזמר העברי, ופעילותו ניכרת בתחום המוסיקה הקלה, פסטיבלי הזמר, שירי משוררים, שירי ילדים וגם יצירות סימפוניות וקאמריות.

אמריליו נולד ב-28 בינואר 1932 (יומיים לאחר דובי זלצר) ביוגוסלביה, ואת שנות מלחמת העולם השניה העביר בהסתתרות באלבניה, איטליה ולבסוף בצ'ילה. בשנת 1952 הוא עלה ארצה והחל ללמוד באקדמיה למוסיקה בתל אביב.

בשנת 1961 ביצעו שמעון בר ונחמה הנדל בפסטיבל הזמר את השיר 'עלי גנים', אותו הלחין מוני אמריליו, וכך החלה מסורת כתיבה ענפה ומוצלחת לפסטיבלי זמר, מתוכם בלטו שירים רבים, כגון: 'ליבבתיני' (1964) בביצוע שושנה דמארי, 'עץ האלון' (1969) בביצוע יהורם גאון, 'רבי עקיבא' (1970) ו'נגן לי ירדן' (1971) בביצוע רבקה זהר, 'ומתוק האור בעיניים' (1972) בביצוע ששי קשת, 'השיר על ארץ סיני' (1972) בביצוע שלמה ארצי, 'רכבת העמק' (1973) בביצוע דורית ראובני, 'ערב קיץ ויונים' (1976) ו'רקפת' (1977) בביצועה של רוחמה רז.

בתחילת שנות השבעים החל מוני אמריליו לעבוד עם הלהקות הצבאיות. ראשונה היתה שלישיית פיקוד המרכז עם הסולנית דורית ראובני ועם השירים 'היום היום', 'ציפור בגשם' ו'יש פרחים', ואח"כ היתה זו להקת פיקוד המרכז בתכניתה 'שר מי ששר אחרון' עם הלהיטים 'הארץ שלי' ו'האיש מן הבקעה' הנהדר. במקביל עבד מוני אמריליו עם צוות הווי הנח"ל שפרסם את 'יש פרחים' ו'בוקר טוב'.

בשנת 1975 היה מוני אמריליו מנהלו המוסיקלי של צוות ההווי של הצנחנים, בו בלטה הזמרת רוחמה רז, עימה המשיך אמריליו לעבוד גם לאחר שחרורה כמו גם עם דורית ראובני, יוצאת פיקוד המרכז. השירים שהלחין לצוות הווי הצנחנים הפכו להיטים בין רגע וכבשו את הרדיו והטלוויזיה: 'לכל אחד ירושלים', 'למה לא', 'אגדת שלושה וארבעה' והלהיט הגדול מכולם, 'בארץ אהבתי השקד פורח'. ב-1976המשיך אמריליו לעבוד עם צוות הווי פיקוד המרכז (אליו עברה רוחמה) ובצוות זה בלט השיר 'ההר הירוק תמיד' שכתב יורם טהרלב.

אמריליו כתב לחנים לשירי ילדים, חלקם שירי משוררים לילדים כגון: 'איתך' של דליה רביקוביץ, 'מעבר לים' של ביאליק, 'קשת בענן' של לאה גולדברג, 'אני אוהב לשרוק' של נורית זרחי ואחרים, והיה מנהלה המוסיקלי של תכנית הטלוויזיה לילדים 'טלפלא'. מאז שנות ה-90 שיתף מוני אמריליו פעולה עם סופרת הילדים מיריק שניר, ומקשר זה נולדה, בין היתר, קלטת השירים לפעוטות 'גם אני רוצה חיבוק' בביצועה של יהודית רביץ.

לאורך השנים הרבה מוני אמריליו להלחין שירי משוררים וביניהם ניתן למנות את השירים 'שי' של רחל בביצועה של חווה אלברשטיין, 'הבלדה על השיער הארוך והקצר' של יהודה עמיחי בביצוע 'הדודאים' ו'חמדה' של דליה רביקוביץ בביצוע צילה דגן. בשנת 1996 החל אמריליו בפרויקט הלחנה של שירי המשוררים נתן זך, יהודה עמיחי, דליה רביקוביץ ולאה גולדברג.

בין יתר השירים שהלחין אמריליו, ראוי לציין את 'פרח משוגע' ו'שלוש אהבותיי' בביצוע חווה אלברשטיין, 'בין פורת יוסף', 'בצל כפות תמר', 'ישראל שלי חוגגת', ו'האידיוטית' בביצוע מירי אלוני.

מוני אמריליו נשוי לפזמונאית עדנה פלג, שבין שיריה ניתן למנות את 'אהבה היא שיר לשניים', 'ביום הטוב הזה' , 'עודני ילד' וכן את 'דרך שיר' שהלחין אמריליו.

בשנת 2004 קיבל מוני אמריליו את פרס אקו"ם על מפעל חיים, ובשנת 2005 את פרס משרד החינוך והתרבות על מפעל חיים.