שרים במדים

דמויות מפתחאריך טייך

תפקיד: מנצח

אריך טייך ז"ל, מייסדה ומפקדה הראשון של תזמורת חיל-האוויר ליווה את חיל-האוויר במשך 35 שנים. סיפורו של האיש יוצא הדופן הזה, נמתח מגרמניה הנאצית ועד לבסיסי חיל-האוויר.

אריך טייך נולד בשנת 1908 בהמבורג, גרמניה. הוא היה וירטואוז כבר מגיל ארבע וניגן על כינור, פסנתר, אקורדיון וכל כלי הנשיפה. כל שנות ילדותו ונערותו עסק במוסיקה, ובגיל 17, כשסיים את לימודיו ב'קונסרבטוריון בראהמס', כבר ערך סיבובי הופעות בכל רחבי אירופה עם תזמורתו, 'טייך אורקסטרה', ובהמשך אף הפך ליו"ר 'אגודת המנגנים היהודים' בהמבורג.

לאחר עליית הנאצים לשלטון, נאסר על אריך טייך להופיע עם תזמורתו, צעד שדחף אותו לעלות ארצה. עם הגעתו, התיישב טייך בחיפה והקים תזמורת חדשה, שכללה נגנים אותם הכיר באירופה וגם הם עלו לארץ-ישראל. התזמורת ניגנה ב'קזינו בת-גלים', שנחשב אז למרכז הבידור של המזרח התיכון כולו, ובאותה תקופה ייסד טייך את ארגון המנגנים הישראלי, בראשו עמד.

בשנת 1941 עבר טייך לתל-אביב והחל להופיע עם תזמורתו במסגרת ענף ההווי והבידור של הצבא הבריטי. ב- 1944ניגנה התזמורת בצריף 'הועד למען החייל' ברחוב הירקון בתל-אביב, התוכנית שודרה ברדיו וכונתה בפי החיילים הבריטיים 'דה ארק' - תיבת נוח, ומאותו היום ואילך שודרה התכנית כשלושים שנה מדי יום שישי, וזכתה לפופולריות רבה.

בחודש מאי 1948, חגג חיל-האוויר הישראלי שזה עתה הוקם את הקמת טייסת הקרב הישראלית הראשונה במלון 'הירקון' בתל-אביב. אריך טייך ושמיניית הנגנים שלו הנעימו את זמנם של ראשי חיל-האוויר דאז, ושלושה חודשים לאחר מכן התייצב אריך טייך בפני קצין המיון והתגייס לצה"ל כמנצח תזמורת חיל-האוויר.
כאמור, כאשר הוקמה תזמורת חיל-האוויר כבר היה אריך טייך שם דבר. מהר מאוד צברה התזמורת פופולריות, וטייך הפך לאדם מוכר היטב בחיל. ב-1949, בתום מלחמת העצמאות, השתחררו חיילים רבים מהתזמורת, וטייך החל לחפש כשרונות צעירים בגיל הגיוס. הוא נאבק להוציא חיילים מיחידותיהם ולספחם אל התזמורת, והיה מתיידד לשם כך במכוון עם קציני כח-האדם בחיל. כולם כבר הכירו אותו וידעו שעם אריך טייך לא מתווכחים, וכך אסף אליו טייך כישרונות רבים במהלך השנים.

בשנותיה הראשונות הלכה התזמורת וגיבשה את סגנונה תחת ניהולו וניצוחו של אריך טייך: הרבה ג'אז, שהיה הסגנון האהוב עליו ביותר, שירי לכת ואלתורים. טייך לא נהג לקבוע את הרפרטואר מראש, והתאים אותו לאירוע, למקום, לקהל ולאווירה הכללית, ובכירי החיל וכלל צה"ל היו מעריציו.

טייך שלט בתזמורת חיל האויר ביד רמה, ומאות מוסיקאים ניגנו ושרו תחת שרביטו. חלקם המשיכו לקריירה מוסיקלית משגשגת, וביניהם ניתן למנות את אהרל'ה קמינסקי, אודי שפילמן, איתן מסורי, אלון הלל, ארז נץ, דוד קריבושי, דודי לוי, דני גוטפריד, מישה סגל, משה לוי, עדנה גורן, רינת גבאי ועוד רבים אחרים.

אריך טייך ניצח על תזמורת חיל-האוויר במשך 35 שנה. הוא פיקד על מאות נגנים, התקדם בסולם הדרגות עד לדרגת סא"ל, הפך לאחד הסמלים של החיל, וגם בגיל 74 עוד אחז בשרביט המנצחים באותה ההתלהבות שהיתה בו בגיל 17. מפקדי החיל אף נהגו לומר שהם אמנם מתחלפים כל ארבע שנים, אבל אריך טייך תמיד נשאר בחיל.

באפריל 1982 היה מעורב אריך טייך בתאונת דרכים בה נהרגה אשתו והוא עצמו ספג פגיעות קשות. לאחר התאונה הוא שהה כשנה במרכז השיקום בית לוינשטיין עד שנפטר מסיבוכים, וכך נקטעה הקריירה הארוכה של אריך טייך, שיכולה הייתה להימשך עוד שנים.