שרים במדים

הלהקות הצבאיות

תזמורת צה"לתזמורת צה"ל היא התזמורת הצבאית הראשית של צה"ל. עיקרי תפקידיה הינם השתתפות במסדרים ובטקסים צבאיים וממלכתיים, וכן מופעים וקונצרטים בפני חיילים ביחידות צה"ל, לרבות הופעה בפני קהל אזרחים בארץ ובחו"ל.

התזמורת הוקמה ב-1948 עם הקמת צה"ל והורכבה ממספר תזמורות קטנות שפעלו עד אז: תזמורת חטיבת אלכסנדרוני, תזמורת הבריגדה, תזמורת חיל התותחנים ותזמורת חטיבת גבעתי. בראש קבוצת הנגנים עמד יצחק מוזה, נגן כלי נשיפה והמנצח הראשון של תזמורת צה"ל. מוזה עלה לארץ בינואר 1949 והיה בוגר קורס יוקרתי לניצוח על תזמורות צבאיות בלנינגרד. ב-4 במאי 1949, החלה התזמורת לצעוד במצעד צה"ל ביום העצמאות הראשון שצוין בישראל, אולם הקהל הרב שמילא את הרחובות חסם את המסלול והמצעד נאלץ לעצור. האירוע זכה בהמשך לכינוי "המצעד שלא צעד" והביא להקמתה של ועדת החקירה הראשונה בישראל.

לאחר מספר חודשים בניצוחו של יצחק מוזה, שרביט הניצוח עבר לשלום רונלי-ריקליס. רונלי-ריקליס הקפיד על קשת רחבה של רפרטואר וכיהן בתפקיד עד 1960. לאחר פרישתו החליף אותו מי שהיה מימיה הראשונים של התזמורת מעבדה ומתזמרה הראשי, יצחק "זיקו" גרציאני. הוא היה נגן חצוצרה מקצועי, ושירת כחייל בתזמורת צה"ל, בין השנים 1952-1948 ושירת כאיש מילואים בתזמורת עד 1962, אז הפך להיות מנצחה של התזמורת כ-40 שנה (עד 2003) והיה למעשה אחד מסמליה.

כשלושה חודשים לפני שנפטר, בשנת 2003, פרש גרציאני משירותו ארוך השנים בצה"ל. הוא הוחלף ע"י סא"ל מיכאל יערן, המנצח על התזמורת עד היום.

ביחידה משרתים נגנים מקצועיים (וזמרים מקצועיים) אשר אותרו ככאלה טרם הגיוס לצה"ל. התזמורת מופיעה בפני חיילים ואף בטקסים צבאיים וממלכתיים. בשונה מרוב התזמורות הצבאיות בעולם, בתזמורת צה"ל משרתים נגנים בשירות החובה שלהם, ולא מבוגרים בשירות קבע.

ביחידה משרתים גברים ונשים בעלי ניסיון מוזיקלי רב. בסיס היחידה שוכן בתל-אביב. ההבדל בין תזמורת צה"ל לשאר הגופים המוזיקליים, הוא שהאחרים הם גופים בידוריים המיועדים בעיקר להעלאת המוראל, ואילו התזמורת היא יחידה טקסית. סימן לכך היא גם העובדה שהלהקות הצבאיות משתייכות לחיל-החינוך, ואילו תזמורת צה"ל משתייכת לענף משטר ומשמעת באגף כוח אדם, אשר אמון על הטקסים הצבאיים והממלכתיים של מדינת ישראל.

סמל התזמורת הוא נבל בין שני עלי זית. סימן ההיכר של מדי חיילי התזמורת הוא החגורה האדומה, השרוך האדום, הכובע עם סמל התזמורת המוזהב ומסביב שרוך אדום, וכן סיכת הנגן האדומה.

תזמורת צה"ל היא "בית יוצר" לנגנים מקצועיים הנקלטים לאחר שירותם הצבאי בתזמורות סימפוניות, בתזמורת הפילהרמונית הישראלית ובתזמורות בכל העולם.