שרים במדים

הלהקות הצבאיות

להקת חיל היםההתחלה
להקת חיל הים הופיעה לראשונה באוקטובר 1948. הלהקה כללה 13 חיילים בשירות סדיר, פעלה רק במסגרת החיל והופיעה 12 פעמים בלבד בתכנית שכללה קטעי משחק, שירה וריקוד. הואיל ומפקדי החיל לא ראו בעין יפה את הפעילות האמנותית שבאה על חשבון הפעילות השוטפת, מה גם שהחיילים התקשו להגיע לחזרות, פורקה הלהקה מבלי להותיר כל חותם ועד לשנות השישים לא היו במסגרת חיל-הים להקה או צוות בידורי.

שנות השישים
בתחילת שנות השישים ביקש קצין החינוך החילי מכמה אנשי מילואים של החיל, שפעלו כצוות בידור בחברת האוטובוסים "אגד", להקים להקה בחיל-הים במסגרת שירות המילואים שלהם. אל החבורה הזו צורפו חברים נוספים ואקורדיוניסט, אנשי מילואים אף הם, ומלאכת הכתיבה וההלחנה הוטלה על דן אלמגור ומאיר נוי.

הלהקה הופיעה באירועים פנימיים של חיל הים, בעיקר בחגיגות יום החיל, ובאמצע שנות השישים שולבו גם חיילים בשירות סדיר כצוות הווי במשרה חלקית, אשר רוכזו לחזרות רק לקראת אירועי החיל השונים. חריגה בנוף היתה הזמרת רבקה זוהר, שהופיעה לבדה עם אקורדיוניסט עד לשילובה בלהקה המורחבת שהוקמה מאוחר יותר.

למרות המתכונת המצומצמת והמוגבלת בפעילות הצוותים, נעשה מאמץ לכתוב לצוותים שירים חדשים ע"י מיטב הכותבים, אך השירים לא הוקלטו ולא שודרו, ולכן לא התפרסמו.

כאשר נתקבלה החלטה בחיל הים להקים להקה ייצוגית כדוגמת שאר הלהקות הצבאיות פרצה מלחמת ששת הימים ורק לאחריה הוקצו המשאבים הנדרשים להקמת הלהקה. להעלאת התכנית הראשונה של הלהקה המורחבת הובאו דני ליטאי ויאיר רוזנבלום, ולאחר כמה חודשי חזרות עלתה התכנית המצליחה 'ביום השלישי' שכללה להיטים רבים.

להקת חיל הים הופיעה ברחבי הארץ, תכניתה השניה קצרה שבחים רבים ובוסס גם מעמדו של שלמה ארצי ככוכב הלהקה, שזכה למספר רב של קטעי סולו בשירי הלהקה.

עם בוגרי הלהקה הבולטים בתקופה זו ניתן למנות את רבקה זוהר ושלמה ארצי, ריקי גל (מנשה), דבל'ה גליקמן ומנחם עיני, שעבר אח"כ ללהקת פיקוד הדרום.

שנות השבעים
בשנות השבעים המשיכה הלהקה את תנופת ההצלחה גם לאחר שחרורם של כוכבי הלהקה בתכניות הקודמות. הלהקה אף זכתה בשנים 1970 ו- 1972 בתואר "להקת השנה" של קול ישראל במסגרת מצעד הפזמונים העבריים השנתי ולהיטים כגון 'חסקה', 'שרק יהיה הים שקט' ו'על אם הדרך' כבשו את הרדיו.

כבלהקות רבות, סימנה מלחמת יום הכיפורים את תום תקופת הזוהר. תכניות הלהקה לא זכו להצלחה כקודמותיה, ולקראת סוף 1975 פורקה הלהקה. בוגרי הלהקה הבולטים בתקופה זו היו חיה ארד, עודד בן-חור, יעל לוי, אלברט פיאמנטה ועוזי אסנר.

שנות השמונים
למרות הקמתם של הלהקות הצבאיות בשנות השמונים ברוב הפיקודים והזרועות, לא הקים חיל הים להקה מחדש.